László, Batiz, Danks, Demcsák, Budai? Daróczi? Vajon folytatódik a kormányszóvivők állandó cserélgetése? Mi okozza a hivatásos megmondók sorozatos elhullását? Vajon a szószólók vétenek súlyos hibákat? Esetleg pozícióharcok zajlanak a háttérben e nem túl hálás tisztségért? Vagy természetes "reformamortizációval" állunk szemben, azaz még a legjobbak is csak egy adott ideig bírják magyarázni a lehetetlent? És az vajon elképzelhető, hogy még egy coming out sem az, aminek látszik? Írásunkból megtudhatja!
Meghalt a király, éljen a király! - szól az ismert mondás, amely egy kis áthallással a szóvivők esetében is igaz: ma már egyetlen kormány sem tud egyetlen napig sem meglenni hivatásos ugatók nélkül. Ha valamelyikük kidől, kitör a frász, a miniszterek és az államtitkárok agya végletesen beszűkül, és pánikszerűen menekülni kezdenek a szóvivő hiányában őket kereső riporterek elől. Sok jeles államférfi akkor képes csak újra nyugodtan hátradőlni a karosszékben, amikor az utánpótlás végre felslattyog a szóvivői pulpitusra, és elkezdi hirdetni a kommunikációs igét.
Let’s get it started!
A 2004-ben megalakult első Gyurcsány-kormány rögtön két szóvivővel indított: László Boglár mellett az RTL Klubos Batiz András lett a másik favorit. A műsorvezető Fókuszos lendülettel vetette bele magát új szerepkörébe, mialatt László már az indulásnál lebőgött: bemutatkozásakor Péternek nevezte az akkor éppen pénzügyminiszter Draskovics Tibort. Batiz azonban bedolgozta magát a kormányfő legbelső köreibe, és 2006-os lemondása után a cége számos állami megrendelést is kapott. Állítólag azért kellett eltávolítani a rivaldafényből, mert egy mondatban többször tudta elmondani a „reform” és a „fasiszta” szót, mint a miniszterelnök.
Keresd a nőt!
A kemény bejelentések egy nő szájából lágyabban hatnak. Ez volt az alaptézis, amikor Gál J. Zoltán államtitkár Danks „Tesco gazdaságos” Emesét nézte ki következő szóvivőnek. A megmondóhölgy állítólag húsvéti „olcsó és finom” Feri-csokinyuszik piacra dobását javasolta az egyik értekezleten, amivel kiváltotta a közismerten csak a Télapóban hívő kormányfő haragját. Nem csoda hát, hogy alig három hónap után távoznia kellett. A nagyreményű utód, Demcsák Zsuzsa pedig még hivatalba lépése előtt lekókadt. Vajon mi áll a két, szinte azonnali bukás hátterében? Lehetséges, hogy Klára asszony a Szemlőhegy utcából nem nézte jó szemmel a női szóvivőket?
Elemzők a pályán?
A kormány a kudarcok után visszatért az almához, és újra egy párost vetett be: tavaly óta Budai Bernadett elemző és a klán-tulajdonos Daróczi Dávid mondja a tutit. A „reformok arcai” hiba nélkül magyaráznak, rábeszélnek, de tudnak elnézően mosolyogni, és szigorúan nézni is. Vajon őket is rövidesen lecserélik, ahogy fordul a politikai széljárás? Eközben a média tévedésből coming out-nak vélte szegény Szetey Gábor ismert nyilatkozatát, miközben a volt államtitkár csak a kormányszóvivői tisztség elnyerésének reményében akarta egy figyelemfelhívó témával megcsillogtatni szónoki képességeit. A kormánypárti kommunikáció úgy látszik most sem jól jött át, a múltat megváltoztatni pedig már nem lehet. Vajon elképzelhető, hogy a háttérben a visszatérését tervező Batiz András fúrja szándékosan gyengébb képességű útódait?
Utolsó kommentek